Skip to content Skip to footer

Mahemuru

Mahemuru on liigirikas ja vähe nõudev muruliik, mis pakub looduslikku ja ökoloogiliselt sõbralikumat alternatiivi teistele murule sortidele. Mahemuru eripäraks on vähenõudlikkus ning võime paremini toime tulla põuaoludega, see ei vaja ka tavaliselt lämmastikväetist tänu oma võimele lämmastikku siduda. Mahemuru on ökoloogiliselt jätkusuutlik valik, kuna seda kasvatatakse ilma taimekaitsevahendite kasutamiseta. See teeb sellest sõbralikuma valiku nii inimestele kui ka keskkonnale. Sobivuse poolest on mahemuru ideaalne valik koduaedadele, haljasaladele ja teistele keskkondadele, kus soovitakse looduslikumat ja ökoloogiliselt sõbralikumat lähenemist.

Sobivus: Koduhoovi, haljasaladele jne

Kooslus: Sisaldab ühe lligina ristikheina.

Miks on ristik murus hea:

  1. Lämmastiku sidumine: Ristikul on võime siduda õhust lämmastikku. Nad suudavad õhust kinni püüda lämmastikku ning kanda see mulda. See aitab rikastada pinnast looduslikul viisil, suurendades mulla viljakust ja toetada ümbritseva muru tevislikku kasvu. Lämmastik on oluline toitaine taimede kasvu ja arengu jaoks.
  2. Ökoloogiline mitmekesisus: Ristik võib meelitada ligi erinevaid putukaliike, sealhulgas mesilasi ja liblikaid, mis on olulised tolmeldajad teiste taimede jaoks. See aitab säilitada ökosüsteemi mitmekesisust ja toetab taimede tervet kasvu.
  3. Muru tervis ja vastupidavus: Ristik aitab parandada muru tervist, suurendades selle vastupidavust stressile. Lämmastiku sidumine võib aidata taastada mulla toitainete tasakaalu ning parandada muru struktuuri ja juurtesüsteemi tervist.
  4. Aastaringne rohelus: Ristik suudab hoida muru kogu aasta rohelisena ilma väetiseta. Tänu ristiku võimele siduda lämmastiku püsib ristikmuru aastaringi rohelisena, kasutamata lämmastikväetist.
  5. Kohanemisvõime: Ristikud võivad kasvada erinevates mulla- ja kliimatingimustes ning taluvad mõnikord paremini ebasoodsaid tingimusi võrreldes teiste muruliikidega. Seetõttu võivad ristikud olla hea valik piirkondades, kus on keeruline kasvatada teisi taimi.
  6. Kliimakindlus: Ristikul on suurem taluvus põuaperioodide suhtes, mis aitab säilitada rohelust ka kuivematel aegadel.
  7. Murdude taastumine: Ristik aitab kiirendada murukahjustuste taastumist, olles vastupidavam tallamisele ja stressile.