KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED
Üldine
1 m2 (Pärnumaal laius 45.7cm; pikkus ca 218cm)(Tallinnas laius 40cm; pikkus 250cm)
Sõltuvalt mulla niiskusest ja muru sordist kaalub üks rull 20-35 kg
Eritellimusel oleme võimelised koos koostööpartneritega lõikama ka suuremat rulli.
Spordimuru on enamasti aasnurmika või karjamaa raiheina enamusega, võib ka sisaldada punastaruheina.
Varjumuru pealiigiks on enamasti punane- või lambaaruhein.
Enamasti ca 2cm. Vahel on siirdemuru natukene õhem vahel natuke paksem.
Teatud mõttes, siirdemuru vajab paigaldusjärgsel perioodil kuni neljanda nädalani omamoodi hooldust, mis hõlmab rikkalikku kastmist, murul käimise vältimist, ettevaatlikku niitmist ja hoidumist väetamisest, kuid pärast seda muutub selle hooldus sarnaseks tavalise, väljakujunenud muru hooldamisega.
Kümmekond päeva pärast paigaldamist võib alustada muru niitmisega. Tehke seda hästi teritatud masinaga ja hoiduge liiga madalalt niitmast – see aeglustab muru juurdumist. Korraga võib muru niita kuni kolmandik kõrre pikkusest, aga soovitav oleks alustada veelgi väiksema osa eemaldamisega. Viige järgmiste niitmistega paari nädala jooksul järk-järgult muru soovitud kõrguseni järgides soovitust mitte eemaldad ühe korraga üle kolmandiku kõrre pikkusest. Niitmine oleks soovitav teha kuiva ilmaga ja õhtusel ajal. Samuti peab jälgima, et niitmisel ei tekiks muru peale liigset niidust. Vajadusel tuleb niita kogujaga niiduliga või eemaldada liigne niidus rehitsemise teel.
Tellimine
Saatke päring e-mailile info@siirdmuru.ee, täitke vorm KONTAKT VORM (LINK) või SIIRDEMURU TELLIMUSVORM (LINK) või helistage +372 528 9577
Juhul kui jõuate tellimuse tühistada enne kui siirdemuru on lõigatud. Kuid kui siirdemuru juba lõigatud siis peate ise leidma viisi sellega tegeleda. Tellimuse tühistamisel soovitame üle helistada, sest on võimalik, et oleme põllul ja ei näe kui saadate kirja.
Hinnakirja leiate siit HINNAKIRI (LINK)
Transport
Olenevalt kogusest kasutame Pärnumaalt tellitud siirdemuru kohale toomiseks maasturit ja haagist, madelautot kraanaga või madelautot kraana ja haagisega. Tallinnast tellitud siirdemuru tuuakse kohale enamasti kasutades veoautosid.
Jah, loomulikult saate siirdemuru rullidele ise järele tulla. Aeg peab aga eelnevalt meiega kooskõlastatud olema, et saaksime mätta valmis lõigata ja üleandmise sujuvalt korraldada.
Tavaliselt kasutame FIN ja EUR aluseid.
Aluseid on võimalik tagastada eelneval kokkuleppel, kas Hüüru või Tali tootmisbaasi, sel juhul maksame tagasi 75% TERVETE aluste hinnast.
Paigaldus
Jah, siirdemuru on võimalik ise paigaldada. Oluline on kiire tegutsemine pärast muru kättesaamist, et see ei kuivaks. Kui aga soovite paigaldustööd usaldada kogenud tegijatele, siis meie meeskond paigaldab muru teie eest, säästes teie aega ja vaeva.
Paigaldamisjärgselt tuleb muru vähemalt 3 nädala jooksul rikkalikult kasta ja hoida püsivalt niiskena. Kastmisperiood peab kestma seni kuni muru on lõplikult juurdunud. Kastmine on piisav, kui mätta all olev pinnas samuti märgub (seda võiks kastmise käigus mõne koha peal kontrollida tõstes mätta serva üles).
On küll. Väetis enne paigaldust kiirendab muru juurdumist. Lugege väetise kasutamisel juhendit, liigne väetis võib juuri kõrvetada.
Siirdemuru peaks olema paigaldatud võimalikult ruttu pärast tarnet. Siirdemuru TULEB maha saada mitte rohkem kui 48h peale saabumist. Kuid see on juba riskantne mäng. Soovitame paigaldust alustada koheselt peale seda kui siirdemuru saabub. Kui siirdemuru seisab rullis liialt kaua siis taimed millest siirdemuru koosneb surevad lihtsalt ära ja see ei hakkagi kunagi kasvama. Arvestada tasub ka sellega, et äikesetormi eel võib siirdemuru eriti kiirelt, isegi alla 24 tunniga, hääbuda.
Kui maa ei ole jääs ja oleme võimelised muru lõikama siis saate seda ka paigaldada. Kui hiljem pind jäätub siis pole põhjust muretseda, siirdemuru ei tohiks saada viga ja hakkab uuesti juurduma kui ilm läheb taas soojemaks.
Hooldus
Muru on soovitatav väetada neli korda aastas.
Kevad. Kevadel kui ööpäevane keskmine õhutemperatuur on ületanud +5 kraadi C ja murupind on tahenenud, väetage muru lämmastikurikka kompleksväetisega. Kasutusnormiks arvestage 30- 40 g/m2. Tavaliselt saab väetada meie tingimustes aprilli teisel poolel. Väetada tuleb kuiva ilmaga, muidu võib väetis taimi kõrvetada. Värskelt külvatud väetise peal ei tohiks käia – väetis võib kanduda murutaimede lehtede peale ja neid kõrvetada.
Suvi. Juuni alguses ja juuli keskel tuleks muru väetada lämmastikurikka kompleksväetisega ca 20g/m2.
Sügis. Augusti lõpus või septembris tuleks muru väetada sügisväetisega. Sügisväetamiseks sobivad kompleksväetised, kus lämmastikku on vähe või üldsegi mitte ja kaaliumi rohkesti. Koguseks arvestage 40 g/m2.
Kevadel, kui murutaimed on kasvama hakanud, niitke muru esimest korda 5-6cm kõrguselt. Edaspidi niitmised tehke siis, kui muru on juurde kasvanud 1/3 niitekõrgusest. Optimaalne niitekõrgus on 4 cm.
Niitmise sagedus oleneb taimede kasvukiirusest- see omakorda ilmastikust ja muru tallamisest. Keskmiselt tuleb muru niita iga 4-6 päeva tagant- seega 20- 22 korda kasutusperioodi jooksul.
Sügisel peab niitmistega tagama olukorra, et muru kõrgus ei oleks lume alla jäädes liiga pikk (optimaalne oleks 5cm).
Kuival perioodil peab muru kastma. Kasta tuleb korraga rikkalikult, niiet kamar oleks vähemalt 5 cm sügavuseni märg. Kastmine (ca 3-4 korda kuus suvekuudel) on soovitatav ka sellepärast, et soodustab muru taastumist kahjustustest.
Kui murus on hõredakstallatud kohti, tuleks teha tugikülv. Parim aeg tugikülvi tegemiseks on kas kevadel aprill-mai või september. Rehitsege hõredaks muutunud koht tugevalt läbi, külvake muruseeme(soovitav kasutada sama seemnesegu, mis ümbritseval murul) ja katke õrna mulla või liivakihiga.
Kevadel tuleks muru peal teostama kulukorjamise (teha võib kas muru püstlõikuse või rehitseda samblarehaga muru läbi).